Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Robejšek se mýlí, masa není moudřejší než elity.

15. 07. 2016 8:32:31
Na téma referend toho bylo napsáno již mnoho. Zásadní otázkou je zda je lépe schopna rozhodovat masa lidí nebo volená skupina profesionálů. Dá se na to objektivně odpovědět?

Petr Robejšek napsal svůj článek "Proč je masa moudřejší než elity" již 2.6.2016. K článku jsem se dostal prostřednictvím socialních sítí až teď, po referendu o Brexitu a cítím potřebu na něj zareagovat.

Robejškův blog začíná tímto odstavcem:

Obyčejní lidé věci nerozumějí. To je nepřiznaný důvod, proč elity všude v Evropě odpírají lidem právo spolurozhodovat – jen aby nepřišly o svůj mocenský monopol. Jejich tvrzení je ale mylné.

Obyčejní lidé věci nerozumějí.

Asi většina z nás zná staré pořekadlo:

Není na světě člověk ten co by rozuměl věcem všem.

Toto pořekadlo odráží proč obyčejní lidé ani otázkám referend většinově rozumět nemohou. Nikdo z nás nemá patent na rozum, nikdo z nás se neorientuje v každém oboru. V referendech se tak nerozhoduje na základě faktů a znalostí, ale na základě emocí.

Konkrétně tomu proč lidé nejsou schopni tématům referend většinově dobře rozumět jsem se věnoval v jednom z předchozích blogů proto ocituji sám sebe:

Každá volba i referendum je nejen o faktech, ale hlavně o emocích. Drtivá většina lidí nemá politiku jako svou hlavní činnost ani jako svůj hlavní koníček. Při práci a svém běžném životu nejsou schopni relevantně posoudit informace předložené politiky. Ne snad proto, že by byli hloupější než politici, ale především proto, že ověřit si informace stojí obrovskou spoustu času, který většina lidí nemá nebo na politiku nechce obětovat. Většina lidí rovněž nemá asistenty, kteří jim chystají podklady pro jednotlivé rozhodování, nemají k dispozici týmy odborníků na danou problematiku jako politické strany, nemají přístup ke všem informacím....

Právě pro nemožnost relevantně všechny informace vyhodnotit mají voliči tendeci věřit informacím, které jsou jim blízké případně je říká jim oblíbený politik a naopak nevěřit informacím od lidí co jim z nějakého důvodu vadí. Rozhodují se tak více dle emocí a sympatií k politikům více než dle faktů.

Zdroj: http://radekpolicky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=534172

Jistě ani politici nerozumí všemu, ale na rozdíl od "běžných občanů" mají k dispozici výše uvedené: čas, odborníky, přístup k informacím....

Elity odpírají lidem spolurozhodovat

Nevím jak pan Robejšek, ale já o politice našeho státu, kraje, vesnice, ale i EU spolurozhoduji.

Každý z nás má několik možností jak o věcech veřejných spolurozhodovat. Základním prostředkem jsou volby, ve kterých si vybíráme své zástupce. Na ty pak můžeme působit jako jednotlivci prostřednictvím návrhů, dotazů, připomínek.....případně v rámci nějaké skupiny lidí prostřednictvím peticí výzev či demonstrací. Ovlivňovat politiku pak můžeme nepřímo i svou každodenní prací, svým příkladem, svými názory .....Politici pak na toto reagují a reagovat musí, právě proto aby o svůj "monopol" nepřišli v dalších volbách.

Kdo se chce na politice podílet výrazněji má možnost sám se politikem stát a pokud získá dost hlasů tak přímo politiku státu, kraje, obce...tvořit.

Jak objektivně poznat kdo se rozhoduje lépe zda masy či elity?

Robejšek dává jako příklad správného rozhodování mas příklady, při kterých měla skupina lidí odhadovat váhu a průměrně měli dosahovat kolem 94% a více přesnosti. Když pominu, nakolik jsou jim uváděné udaje pravdivé a reprezentativní, tak sám správně uvádí, že přesné odhady současného jasně daného stavu v politice nestačí.

Jako příklad správného rozhodnutí v referendu pak dává např. Švýcarsko a jeho rozhodnutí z roku 2001 nevstoupit do EU, rozhodnutí o neprodloužení dovolené,...Jako příklad špatného rozhodnutí "elit" uvádí např. Clintonovo rozhodnutí, že investiční a obchodní banky mohou být pod jednou firemní střechou, které spojuje s finanční krizí z roku 2008.

Kdo ale objektivně řekne zda bylo správné pro Švýcary nevstoupit do EU nebo je to naopak poškodilo? Bylo objektivně příčinou krize Clintonovo rozhodnutí, nebo zabránilo ještě větším problémům? Ruzní lidé na to mohou mít různé názory. To, že pan Robejšek tvrdí, že to či ono bylo správné či špatné vypovídá o jeho názorech, ale není to objektivní zhodnocení, nedá se to nijak empiricky prokázat, nedá se objektivně zjistit jak by situace vypadala při opačném rozhodnutí.

Otázka zní:

Rozhoduje se a lépe odhaduje budoucnost vybraná skupina lidí (elita), která se problematice věnuje profesionalně, má k dispozici veškeré dostupné informace a má logisticky silné zázemí, nebo masa lidí, která rozhodnutí dělá mimo svou běžnou práci?

Už sama otázka predikuje odpověď, ale aby se dalo jednoznačně říci zda jsou v rozhodování lepší masy či nějaká skupina elit musíme mít dostatečné množství (stovky, tisíce i více) příkladů rozhodování masy lidí versus vybrané elity a musí se dát výsledek empiricky vyčíslit. Takový příklad máme!

Empiricky vyčíslitelným důkazem pro to, že se rozhoduje lépe vybraná skupina (elita) než masa lidí jsou zisky sázkových kanceláří s kurzovým sázením. Ty jsou založeny na soutěži rozhodování elit (bookmakeři) versus masa lidí (sázející).

Pro ty, které je srovnání politiky a Sázkové kanceláře přeci jen příliš extravagantní lze za důkaz výhodnosti zastupitelské demokracie použít vývoj v podnikání.

Obdobou zastupitelské demokracie je většina akciových společností. V těch valná hromada volí své zástupce do představenstva firmy a dozorčí rady. O jednotlivých krocích firmy pak zpravidla nerozhoduje valná hromada ( pokud ano tak jen zcela vyjímečně), ale volená správní rada. Tento systém vedení společnosti se vyvinul historicky jako nejlepší varianta pro společnosti s mnoha vlastníky.

Jak to s firmami dopadlo po jejich převzetí masami se ukázalo u nás po roce 1948.

Děkuji za pozornost a přeji hezký den.

Autor: Radek Polický | pátek 15.7.2016 8:32 | karma článku: 19.12 | přečteno: 1784x

Další články blogera

Radek Polický

Morálka nebo šílenství?

Po útocích radikálů v Barceloně se opět ukazuje jak diametrální rozdíl je v chápání morálky v opravdu západních zemích v porovnání s ČR. Viditelné to je nejen u vrcholových politiků, ale i mezi běžnými lidmi.

27.8.2017 v 15:50 | Karma článku: 31.92 | Přečteno: 6177 | Diskuse

Radek Polický

Jak moc to Andrej Babiš "podělal"?

V posledních několika dnech se objevilo několik nahrávek rozhovorů s Andreje Babišem. Ten označuje nahrávky za řízenou provokaci a komplot proti jeho osobě, ale přiznal, že to "podělal".

9.5.2017 v 8:15 | Karma článku: 37.81 | Přečteno: 5477 | Diskuse

Radek Polický

"Zabíjel" legálně držený Browning 6,35mm?

22.února letošního roku spáchal sebevraždu kolega bloger Jaroslav Janota. Hodně se mluví o tom kdo za jeho smrt může. Nato je celkem jednoduchá odpověď. Bezprostředním viníkem je pan Janota. On sám se rozhodl skočit. Ale...

24.2.2017 v 10:29 | Karma článku: 19.58 | Přečteno: 2344 | Diskuse

Radek Polický

Chceme ve vládě odborníky nebo "odborníky"?

V nedělních Otázkách Václava Moravce se "utkali" ministr financí Andrej Babiš s Luďkem Niedermayerem. Zajímavý dle mého nebyl jen obsah debaty, ale především vystupování jednotlivých aktérů.

16.2.2017 v 9:18 | Karma článku: 31.93 | Přečteno: 1690 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Zdenek Horner

Co se stane s našimi stranami po 25.9.2017?

Budou sečteny volební výsledky v Německu a naše strany budou muset na poslední chvíli korigovat svoje nahnědlé odstavce ve volebních programech.

19.9.2017 v 22:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 22 | Diskuse

Jiří Fábik

Platí u nás Úmluva o právech dítěte?

kdo je zájmovou skupinou pro naše politiky? Exekutoři, insolvenční správci či naše děti. Proč nenechat naše matky bez peněz. Jak řekl jeden náš politik . Ať si najdou chlapa. Jak jednoduché řešení.

19.9.2017 v 19:17 | Karma článku: 4.29 | Přečteno: 198 | Diskuse

Jiřina Holotová

Soud přednesl správné argumenty v odvolacím řízení kauzy "hidžáb ve škole"

"V sekulárním Česku je nutno chránit právo být bez vyznání stejně, jako právo náboženství vyznávat." Tato argumentace zazněla z úst předsedy senátu. Odvolací soud tak potvrdil lednový verdikt první instance o zamítnutí žaloby.

19.9.2017 v 18:05 | Karma článku: 34.35 | Přečteno: 829 | Diskuse

Jan Ziegler

Okamurovský populismus, to jsou tzv. novomanželské půjčky

Rodiny by podle plánů Strany přímé demokracie Tomia Okamura měly dostávat 300 tisíc korun novomanželské bezúročné půjčky. Při narození třetího dítěte by je už nemusely vracet. To je zločinné mrhání peněz..

19.9.2017 v 17:23 | Karma článku: 18.34 | Přečteno: 510 | Diskuse

Pavel Kamas

Volební ovce

S blížícími volbami se odehrává více a více vtipných (nebo tragických?) situací. Rozhovory a komentáře jsou toho plné. Obavu z ANO začíná střídat obava, že by část poslanců mohli získat Piráti. A ČSSD se rozhodla vyhrát volby.

19.9.2017 v 15:59 | Karma článku: 10.96 | Přečteno: 328 | Diskuse
Počet článků 110 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2215

Čověk, kterému není lhostejná budoucnost jeho dětí a vnoučat. Podporovatel TOP09.

Každý má právo dělat cokoliv, co nezakazuje zákon!

Nechci se dožít doby, kdy u nás bude opět někdo persekuován kvůli víře, etniku či národnosti nebo jinému důvodu na základě principu kolektivní viny.

 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.