Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je srovnatelný Konvička s Charlie Hebdo?

13. 09. 2016 12:49:24
Poslední akce doc. Konvičky byla rozpuštěna pro znevažování náboženství. Vyrojilo mnoho názorů, že byla omezena voboda projevu a srovnává se Konvička s Charlie Hebdo.

Připomeńme si o co šlo:

Konvička a spol. uspořádali shromáždění nazvané " S humorem do Mekky". Součástí této akce měla být parodie rituálu "kamenování satana" (ten je součástí pouti do Mekky). Posvátné místo muslimů Kaabu měla symbolizovat mobilní toaleta zahalena černou látkou..Toto shromáždění bylo rozpuštěno na základě rozhodnutí úředníků pro znevažování náboženství a rozněcování náboženské nenávisti a nesnášenlivosti právě kvůli použití zahalené mobilní toalety jako symbolu zobrazujícího neposvátnější místo muslimů Kaabu. Úředníci měli opakovaně pořadatele shromáždění upozornit, že použití mobilní toalety není možné. Již před shromážděním byl dán radním Dolínkem návrh na zákaz shromáždění na daném místě pro probíhající opravy vodovodního potrubí.

Legislativa

Shromažďovací právo u nás upřesňuje Zákon č. 84/1990 Sb.Zákon o právu shromažďovacím.

Tento zákon upravuje i možnost zakázat shromáždění.

§ 10

(1) Úřad, jemuž bylo shromáždění oznámeno, je zakáže, jestliže by oznámený účel shromáždění směřoval k výzvě:

a)popírat nebo omezovat osobní, politická nebo jiná práva občanů pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ, politické nebo jiné smýšlení, náboženské vyznání a sociální postavení nebo k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti z těchto důvodů:

b)dopouštět se násilí nebo hrubé neslušnosti;

c)jinak porušovat ústavu a zákony.

(2) Úřad shromáždění zakáže též tehdy, jestliže

a)se má konat na místě, kde by účastníkům hrozilo závažné nebezpečí pro jejich zdraví.

Ze znění zákona vyplývá, že je možné zakázat shromáždění pokud hrozí závažné nebezpečí pro zdraví účastníků. Opravy v ulici kde se konalo shromáždění probíhají, ale závažné nebezpečí účastníkům zřejmě nehrozilo, už jen proto, že Konvička je schopný přilákat maximálně pár desítek svých věrných. A na novináře a policisty, kteých tam bylo zřéjmě více než účastníků shrmáždění zákon nepamatuje.

Jiná věc je samotný program shromáždění. Symbolizovat Kaabu kadibudkou překrytou plachtou je zcela evidentně hrubá neslušnost § 10 (1) b) zákona o právu shromažďovacím.. Organizátoři na toto byli předem upozorněni a proto bylo rozpuštění shromáždění na místě. Stejně tak je dle mého názoru zřejmé, že shromáždění vedlo k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti z náboženských důvodů, které je důvodem pro rozpuštění demonstrace podle §10 (1) a) tohoto zákona.

Porovnání s Charlie Hebdo

Charlie Hebdo je satirický časopis, který produkuje stejné nechutnosti jako Konvička a spol. Za své cíle si vybírá různé skupiny lidí a různé situace. Ačkoliv satira Charlie Hebdo je často až nechutná a mnohým (včetně mě) odporná, tak mají plné právo ji tisknout. Tato svoboda projevu do demokracie patří.

Konvička své trapné šaškárny a nechutnosti zaměřuje cíleně proti jedné skupině obyvatel. Neprezentuje se jako satirická či umělecká skupina, ale jako legitimní politická síla a tyto akce ke svým politickým cílům zneužívá . Už v tom se docela zásadně od Charlie Hebdo liší.

Jedno mají obě akce společné. o tom zda se někdo dopustil podněcování nenávisti v trestněprávní rovině musí rozhodnout jedině soud. Nicméně rozpuštění demonstrace není trest, jen brání v pokračování nelegální činnosti.

Hlavní rozdíl mezi svobodou projevu u satirického časopisu a svobodou projevu při shromáždění, ale je místo toho projevu.

Časopis i mista kde se prodává jsou soukromými majetkem (byť veřejně přístupnými). Kdo nechce si jej prostě nekoupí = nikdo není omezen na svých právech užívat veřejný prostor bez toho aby byl urážen on osobně nebo jeho víra, národnost, etnikum.

Konvičkovo shromáždění proběhlo na veřejném prostranství. Veřejné prostranství je z principu pro všechny. Ti kdo by se mohli cítit uraženi byli omezeni na svých právech. Mají právo na to, aby nebyli ve veřejném prostoru uráženi a nebyla ve veřejném prostoru hanobena jejich víra, národnost nebo etnikum.

Pokud by Konvička akci udělal na svém pozemku, vydal karikatury v soukromém časopise, udělal tu scénku ve svém nebo pronajatém divadle či jiném soukromém prostoru bylo by to stejně nechutné, ale měl by na to právo a nikdo by to nemohl zakázat. O tom zda tím porušil zákon by případně až následně rozhodl soud.

.Na veřené prostranství podobné akce nepatří. Není možné aby se za svobodu projevu schovávaly urážky či hanobení víry, etnika či národnosti. Je proto dobře, že se úřady nebály a akci, která byla v rozporu jak se zákony tak s dobrými mravy, nechali rozpustit a zamezili tak pokračování protiprávního jednání. Je dobře, že máme zákony, které to umožňují. Ani svoboda projevu totiž nemůže být nadřazena všemu, zejména ne ostatním lidský právům.

Děkuji za pozornost a přeji hezký den.

Autor: Radek Polický | úterý 13.9.2016 12:49 | karma článku: 18.06 | přečteno: 955x

Další články blogera

Radek Polický

Jak moc to Andrej Babiš "podělal"?

V posledních několika dnech se objevilo několik nahrávek rozhovorů s Andreje Babišem. Ten označuje nahrávky za řízenou provokaci a komplot proti jeho osobě, ale přiznal, že to "podělal".

9.5.2017 v 8:15 | Karma článku: 37.71 | Přečteno: 5364 | Diskuse

Radek Polický

"Zabíjel" legálně držený Browning 6,35mm?

22.února letošního roku spáchal sebevraždu kolega bloger Jaroslav Janota. Hodně se mluví o tom kdo za jeho smrt může. Nato je celkem jednoduchá odpověď. Bezprostředním viníkem je pan Janota. On sám se rozhodl skočit. Ale...

24.2.2017 v 10:29 | Karma článku: 19.58 | Přečteno: 2259 | Diskuse

Radek Polický

Chceme ve vládě odborníky nebo "odborníky"?

V nedělních Otázkách Václava Moravce se "utkali" ministr financí Andrej Babiš s Luďkem Niedermayerem. Zajímavý dle mého nebyl jen obsah debaty, ale především vystupování jednotlivých aktérů.

16.2.2017 v 9:18 | Karma článku: 31.78 | Přečteno: 1631 | Diskuse

Radek Polický

Glosa: Sorry jako.

Svým vlastním životem pomalu, ale jistě žije hláška Andreje Babiše "Sorry jako" z pořadu ČT 168 hodin.

1.2.2017 v 12:03 | Karma článku: 41.61 | Přečteno: 5863 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Petr Pánek

Co se děje v Evropě.

Neustálé diskuse o muslimských migrantech se omezuji na dílčí excesy a nevysvětluji podstatu věci.Pokusme se celé te situaci přijít na kloub.Nelze se zde rozepisovat do široka,protože by to asi nikdo nečetl ,ale za úvahu to stojí.

24.7.2017 v 23:47 | Karma článku: 3.19 | Přečteno: 134 | Diskuse

Karel Ábelovský

Páta kolona islamistů

... to jsou trochu vystrašení a snad i jen proto hodně nenávistní lidé, kteří si mnohdy ani neuvědomují, že dělají přesně to, oč teroristům jde; a tak šíří strach a paniku a ta nabírá na síle, logickým důsledkem je pouze jediné

24.7.2017 v 20:48 | Karma článku: 15.51 | Přečteno: 678 | Diskuse

Jan Pražák

Princip kolektivní viny

Rád bych zareagoval na článek kolegyně blogerky Libuše Pálkové „Vraždit kvůli bezpečnostním rámům?“ Respektive nad myšlenkou, v níž se pozastavuje nad demolicí domu, ve kterém vrah bydlel.

24.7.2017 v 19:26 | Karma článku: 31.71 | Přečteno: 676 | Diskuse

Alena Kulhavá

Situace České republiky v rámci církevních restitucí: realita dneška

Církevní restituce již jsou téměř ukončené a tak nemá smysl proti nim bojovat, má smysl se podívat, jak dopadly. Více uvidíme za 10 let, ale první reálné výsledky se dají vystopovat již dnes.

24.7.2017 v 19:02 | Karma článku: 17.00 | Přečteno: 706 |

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Poustevník

Při kázání v Clermontu v listopadu 1095 vyzval papež Urban II. přítomné, aby přijali kříž. Měli si vzít dva pruhy látky a překřížit si je na šatech na svých srdcích jako symbol přísahy.

24.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 7.30 | Přečteno: 181 | Diskuse
Počet článků 109 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2170

Čověk, kterému není lhostejná budoucnost jeho dětí a vnoučat. Podporovatel TOP09.

Každý má právo dělat cokoliv, co nezakazuje zákon!

Nechci se dožít doby, kdy u nás bude opět někdo persekuován kvůli víře, etniku či národnosti nebo jinému důvodu na základě principu kolektivní viny.

 

 

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.