Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Glosa: Tak mají se u nás muslimové integrovat nebo ne?

2. 11. 2016 10:33:00
Dnes má soud projednat žalobu muslimky (bývalé studentky střední zdravotní školy), která žaluje školu, že jí nepovolila nosit hidžáb. Případ vzbudil mnoho kontroverzí.

Krátce shrnutí případu.

Na střední zdravotnické škole v roce 2013 začly studovat 2 studentky, které chtěly nosit během výuky hidžáb. Toto škola neumožňovala. Jedna studentka ukončila studium hned po nástupu. Druhá skončila počátkem listopadu a odůvodnila to náboženskou diskriminací.

http://praha.idnes.cz/reditelka-kohoutova-se-brani-tvrzeni-o-vylouceni-muslimek-kvuli-hidzabu-1qt-/praha-zpravy.aspx?c=A131113_170324_praha-zpravy_cen

Jedna ze studentek podala kvůli diskriminaci na školu žalobu. Studentek se zastala i ombudsmanka Anna Šabatová, která žádala školu o omluvu. Naopak zástupce ombudsmana Stanislav Křeček je na straně školy. Škola trvá na tom, že nepochybila.

http://zpravy.idnes.cz/hidzab-stredni-zdravotnicka-skola-praha-zaloba-studentka-muslimka-1dx-/domaci.aspx?c=A160326_134002_domaci_fer

http://praha.idnes.cz/reditelka-skoly-chce-od-ombudsmanky-omluvu-fkr-/praha-zpravy.aspx?c=A140924_2102012_praha-zpravy_bur

Diskuze k ujasnění pravidel pak probíhaly i na pražském magistrátu, pod který škola spadá, a ani ten nezaujal jasné stanovisko.

http://praha.idnes.cz/vybor-pro-vzdelavani-projednal-hidzab-ve-skole-flv-/praha-zpravy.aspx?c=A160415_2239515_praha-zpravy_nub

Je zcela evidentní, že na tom kde je pravda, zda šlo konkrétně v této kauze o diskriminaci nebo nikoliv se studentka se žalovanou školou neshodnou.

V obecném principu zda mohou být šátky plošně zakázány školním řádem se neshodne nejen ombudsmanka se svým zástupcem, ale ani politici mezi sebou a jasný názor není ani mezi právníky.V názoru na situaci se neshodne ani veřejnost.

Pokud se někdo domnívá, že je někým jiným jakkoliv poškozen má právo žádat o nápravu. Pokud se na nápravě nedohodnou zúčastněné strany je běžným postupem dát žalobu k soudu, který pak spor rozhodne.

V demokratické společnosti má každý právo na svůj názor.

Tím, že dala muslimka spor k soudu postupuje tak jak se v demokracii běžné. Nechává spor rozhodout soudem. A je jedno, že v jejím případě jde o šátek, jindy o neoprávněný vyhazov z práce nebo jde třeba o větev nad sousedovou zahradou.

Právě žalobou k soudu se naznačuje, že se do naší společnosti integrovala. V zemi odkud pocházela (Somálsko) by zřejmě žalobu na diskriminaci ani jedna podat nemohla.

Zvykem u nás je zvykem (nebo alespoň do nedávna bylo) soudní rozhodnutí pokud je pravomocné a vykonatelné respektovat. Předpokládám, že tomu bude tak i tentokrát a zůčastněné strany budou rozhodnutí (pravomocné) respektovat. V demokracii je totiž soud tím nejvyšším arbitrem.

Nejvyšší míru integrace pak prokáže pokud bude respektovat soudní pravomocné rozhodnutí ať už bude jakékoliv. Ten respekt k rozhodnutí, by ale měl následovat nejen u všech zúčastněných, ale i u široké veřejnosti. I když po posledních kauzách (dluh ČSSD, Peroutka) se ukazuje, že ani respekt k pravomocnému soudnímu rozhodnutí není u nás zvykem u všech.


Diskuze pak může být o tom zda třeba zákony měnit nebo zpřesnit. Zda šátky ve školách zakázat nebo mít možnost zakázat...(osobně jsem proti zákazu šátků, které nezakrývají obličej). To, ale nic nemění na tom, že tento případ musí být posuzován dle zákonů platných v roce 2013.

Každý zastánce demokracie by za tento proces měl být rád. Může to být precedens pro další případy, který může jak zpřesnit výklad stávajících zákonů nebo sloužit jako podklad pro změnu zákonů tak aby v budoucnu byl jejich výklad jasnější.

Děkuji za pozornost a přeji hezký den.

PS. Původně jsem chybně uvedl, že žalující dívka měla původ v Afghanistánu. Děkuji za upozornění panu Patákovi.

Autor: Radek Polický | středa 2.11.2016 10:33 | karma článku: 19.54 | přečteno: 1817x

Další články blogera

Radek Polický

Jak moc to Andrej Babiš "podělal"?

V posledních několika dnech se objevilo několik nahrávek rozhovorů s Andreje Babišem. Ten označuje nahrávky za řízenou provokaci a komplot proti jeho osobě, ale přiznal, že to "podělal".

9.5.2017 v 8:15 | Karma článku: 37.55 | Přečteno: 5352 | Diskuse

Radek Polický

"Zabíjel" legálně držený Browning 6,35mm?

22.února letošního roku spáchal sebevraždu kolega bloger Jaroslav Janota. Hodně se mluví o tom kdo za jeho smrt může. Nato je celkem jednoduchá odpověď. Bezprostředním viníkem je pan Janota. On sám se rozhodl skočit. Ale...

24.2.2017 v 10:29 | Karma článku: 19.58 | Přečteno: 2251 | Diskuse

Radek Polický

Chceme ve vládě odborníky nebo "odborníky"?

V nedělních Otázkách Václava Moravce se "utkali" ministr financí Andrej Babiš s Luďkem Niedermayerem. Zajímavý dle mého nebyl jen obsah debaty, ale především vystupování jednotlivých aktérů.

16.2.2017 v 9:18 | Karma článku: 31.48 | Přečteno: 1622 | Diskuse

Radek Polický

Glosa: Sorry jako.

Svým vlastním životem pomalu, ale jistě žije hláška Andreje Babiše "Sorry jako" z pořadu ČT 168 hodin.

1.2.2017 v 12:03 | Karma článku: 41.54 | Přečteno: 5838 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiřina Macháčková

Císařský řez je pro dítě rizikovější než domácí porod

Minulý týden paní advokátka Klára Slámová rozpoutala diskuzi, kde kladla otázku, proč ženy ohrožují děti domácím porodem. Rodit doma považuje za iracionální a rizikové. Pro zastánce odlišného přístupu měla jen posměch a popření.

22.6.2017 v 20:13 | Karma článku: 15.80 | Přečteno: 757 | Diskuse

Pavel Kamas

U vrat, to je pařák

Potí se snad i mouchy v letu, zprávy řeší venkovní teploty, tráva usychá a každý hledá kousek stínu. Slunce nám dává zabrat.

22.6.2017 v 19:52 | Karma článku: 9.08 | Přečteno: 249 | Diskuse

Jiří Hermánek

Vladimír Vladimirovič Putin hovoří klidně a ne tak hystericky jako mnozí...

...západní politici. I když stále jsem velkým fanouškem a podporovatelem Donalda Trumpa, tak musím říci, že ve srovnání s V.V.Putinem působí některé jeho projevy dosti dryáčnicky. Ale Bohu dík, že tam není Hillary Clinton(ová)...

22.6.2017 v 16:00 | Karma článku: 34.37 | Přečteno: 1223 | Diskuse

Eva Svobodová

Všechno je hate-speech: demagogická zpráva o "nenávisti" hýbe internetem

Posíláte příspěvky Člověku v tísni? Mysleli jste si, že je to spolek, který pomáhá lidem ve válečných oblastech a v rozvojových zemích? Kdepak, bývávalo. Z vlastních peněz si platíte další normalizační dozor nad správným myšlením.

22.6.2017 v 15:46 | Karma článku: 40.88 | Přečteno: 1603 | Diskuse

Irena Fuchsová

Padesátiny se oslavit musí...

... řekl tisku vedoucí Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Vratislav Mynář na vysvětlení, proč kvůli své narozeninové oslavě zaplatí za pronájem prostor na Pražském hradě, 180 tisíc bez DPH.

22.6.2017 v 14:47 | Karma článku: 33.09 | Přečteno: 2630 | Diskuse
Počet článků 109 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2165

Čověk, kterému není lhostejná budoucnost jeho dětí a vnoučat. Podporovatel TOP09.

Každý má právo dělat cokoliv, co nezakazuje zákon!

Nechci se dožít doby, kdy u nás bude opět někdo persekuován kvůli víře, etniku či národnosti nebo jinému důvodu na základě principu kolektivní viny.

 

 

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.