Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak moc to Andrej Babiš "podělal"?

9. 05. 2017 8:15:30
V posledních několika dnech se objevilo několik nahrávek rozhovorů s Andreje Babišem. Ten označuje nahrávky za řízenou provokaci a komplot proti jeho osobě, ale přiznal, že to "podělal".

Nahrávky dosud byly zveřejněny 3. Na první se Andrej Babiš vulgárně vyjadřoval o členech vlády. Na druhé se měl domlouvat s novinářem Markem Přibilem na postupu zveřejňování kompromitujících zpráv o jeho politických konkurentech. Ve třetí se řeší informace z živého policejního spisu.

Podobné nahrávky jsou nepochybně celkem velké svinstvo, ale když Andrej Babiš kritizuje jejich zveřejnění měl by si především zamést před "vlastním prahem". O nic menší svinstvo nebylo ani když jeho zaměstnanci zveřejňovali informace o odposleších Petra Nečase. Ty sice byly pořízeny legálně, ale jejich únik a zveřejnění nejspíš nebyly legalní a zcela jistě nebyly etické. Zejména když byly zveřejňovány části osobních rozhovorů nesouvisejících přímo s politikou a navíc v době kdy již dávno Petr Nečas v politice nebyl. (např. zde, zde, ) a lze tak jen stěží připustit, že jejich zveřejnění bylo ve veřejném zájmu. Stejně tak svinstvem byly ukradené emaily premiera Sobotky, o kterých rovněž Babišovi zaměstnanci informovali (zde).

Nahrávky evidentně byly pořízeny bez vědomí Babiše. Byly sestříhané a nelze tak zcela objektivně posoudit co se skutečně odehrálo. Dá se dokonce věřit tomu, že se někdo snaží Babiše zdiskreditovat a je dokonce možné, že sám Babiš podobné praktiky nepoužívá (i když se obecně předpokládá, že si o svých oponentech vede "složky").

Andrej Babiše obsah nahrávek nijak neobjasnil. Místo aby se věnoval podstatě nahrávek odvádí pozornost poukazováním na "problémy" jiných politiků. Např. na kauzu dotací do sportu a zatýkání lidí spojených s ČSSD.

Andrej Babiš dokonce přiznal, že to podělal:

„Konečně jsem si ty nahrávky poslechl, a i když jsem přesvědčený, že jsem nikoho neúkoloval, přiznávám, neměl jsem se s tím novinářem vůbec scházet. Byla to předem zorganizovaná provokace. Podělal jsem to,“ uvedl s tím, že teď na něj mají jiní politici „nabito“. (zde)

Je docela dobře možné, že "chudák" Babiš jen naletěl provokatérovi z jeho vlastních novin a že to vyznění, že byl aktivním účastníkem jsou dány jen umným střihem (nejsem o tom přesvědčen, ale možné to je). Určitě je zcela v pořádku, že bylo dáno trestní oznámení (zde). Je v pořádku, že situace kdy byl odposloucháván a zřejmě nelegálně nahráván místopředseda vlády a ministr financí bude prošetřena patřičnými orgány.

Pominu urážky ostatních politiků.Ostatně kdo je v soukromí občas neoznačí nějakým "hezkým" výrazem?

Zarážející jsou dle mého mínění především dvě věci.

1/ Andrej Babiš se prezentuje jako úspěšný podnikatel, který noviny koupil jen jako investici s tím, že nebude obsah novin ovlivňovat. O nabídky od Marka Přibila na koordinaci zveřejňování informací o politických konkurentech prý nestál a "kopal je od sebe". Divné je to, že Andrej neinformoval nikoho z přibilových nadřízených a šéfredaktor Jaroslav Plesl o ničem nevěděl.

Dá se věřit tomu, že úspěšnému podnikateli by bylo jedno jak pracují jeho zaměstnanci a po takovém setkání (pokud by o nabízené služby nestál) by okamžitě neinformoval šéfedaktora svých novin?

2/ Ze třetí nahrávky je patrné, že Marek Přibil řešil s Andrejem Babišem informace z "živého" policejního spisu.

„Už jsem sehnal výslechy jednotlivých lidí,“ hlásí Přibil. (zde)

Andrej Babiš se hájí tím, že mu ty materiály Přibil vnucoval. Je to možné, ale normální postup by byl o neveřejných materiálech vůbec nediskutovat a hlavně nahlásit únik ze spisu státním zástupcům případně GIBS.

Proč nehlásil Andrej Babiš patřičným orgánům, že někdo vynáší informace z neveřejných policejních spisů?

Ano je možné, že nahrávky jsou sestříhané a mají za cíl zdiskreditovat Andreje Babiše. Je možné, že jen naletěl provokatérovi. Nicméně to nic nemění na tom, že jeho diskreditace nahrávkami by nebyla možná bez jeho pochybení. Andrej Babiš v kauze odposlechů (minimálně morálně) selhal hned třikrát.

  1. Neměl se s novinářem setkat a když už se setkal a novinář se choval neprofesionálně měl to řešit s jeho nadřízeným.
  2. Když zjistil, že novinář má informace z živého spisu měl to oznámit patřičným orgánům.
  3. Místo aby se k problému postavil jako chlap tak se vymlouvá jako malé dítě.

I když pominu obsah nahrávek tak v politicky vyspělých zemích odstupují ministři (a odchází z politiky) za mnohem menší poklesky než to co v kauze nahrávek předvedl Andrej Babiš. Zvykem tomu tak donedávna bylo i u nás. Možná ty odchody z politiky nebyly tak zcela dobrovolné, ale spíš vynucené tlakem spolustraníků a voličů, ale ti co pochybili tak odcházeli.

Po tom co Andrej Babiš "ustál" u svých spolustraníků své střety zájmů, Čapí hnízdo, korunové dluhopisy.....si nemyslím, že Babiš v politice skončí dobrovolně nebo pod jejich tlakem a vrátí tak nazpět do hry politickou kulturu. ANO totiž není standardní politickým uskupením s demokratickou strukturou. ANO je nejen politicky, ale zcela i ekonomicky závislé na jediném člověkovi na Andreji Babišovi a na jeho Agrofertu (Agrofert je sice v investičním fondu, ale realně pořád v majetku Andreje Babiše). Někteří (včetně mě) dokonce vnímají ANO jako politickou divizi Agrofertu. Nejen díky vlastnictví obojího Andrejem Babišem, ale i díky rozsáhlému personálnímu propojení. Není to ale jen ANO, které je závislé na Babišovi, i Babišův politický úspěch je závislý na ANO. Bez svého hnutí nemůže získat realnou moc.

Pokud chceme, aby u nás reálně fungovala demokracie a politická kultura, je jediná cesta. Ve volbách nedávat hlas nedemokratickým uskupením. To jediné může dostat z politiky (případně do ní nepustit) lidi jako Andrej Babiš, kteří chtějí soustředit moc do jedněch rukou.

"Bez ANO bude líp"

Děkuji za pozornost a přeji hezký den.

PS. Odkaz na nahrávky jsem neuvedl záměrně. Jsou dle mého nemorální, neposlouchal jsem je a nejsem schopen ověřit jejich pravost. Nicméně se objevily a nedají se tak zcela ignorovat. Někdo jejich zveřejnění může považovat za veřejný zájem. Takže kdo chce si je jistě najde, ale já je šířit nemíním a čerpám jen z reakcí Andreje Babiše a z toho co otiskly media, které jsou fakticky jeho majetkem a zcela jistě mu nechtějí škodit. Z mého pohledu je katastrofou již jen to jak na situaci Andrej Babiš jako náš čelný politik reagoval a o tom je můj blog.

Autor: Radek Polický | úterý 9.5.2017 8:15 | karma článku: 37.55 | přečteno: 5352x

Další články blogera

Radek Polický

"Zabíjel" legálně držený Browning 6,35mm?

22.února letošního roku spáchal sebevraždu kolega bloger Jaroslav Janota. Hodně se mluví o tom kdo za jeho smrt může. Nato je celkem jednoduchá odpověď. Bezprostředním viníkem je pan Janota. On sám se rozhodl skočit. Ale...

24.2.2017 v 10:29 | Karma článku: 19.58 | Přečteno: 2251 | Diskuse

Radek Polický

Chceme ve vládě odborníky nebo "odborníky"?

V nedělních Otázkách Václava Moravce se "utkali" ministr financí Andrej Babiš s Luďkem Niedermayerem. Zajímavý dle mého nebyl jen obsah debaty, ale především vystupování jednotlivých aktérů.

16.2.2017 v 9:18 | Karma článku: 31.48 | Přečteno: 1622 | Diskuse

Radek Polický

Glosa: Sorry jako.

Svým vlastním životem pomalu, ale jistě žije hláška Andreje Babiše "Sorry jako" z pořadu ČT 168 hodin.

1.2.2017 v 12:03 | Karma článku: 41.54 | Přečteno: 5838 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

A proč vlastně ne Jirka?

Kdyby mi někdo svého času řekl, že budu psát blog na téma Jiří Paroubek a budu vést pozitivní úvahu na jeho téma, tak bych mu řekla, že se snad musel zbláznit. A vida, je to tady:-). Život přináší různá překvapení.

22.6.2017 v 23:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 107 | Diskuse

Michael Pálka

Polopravdy a nepravdy našich politiků...

"Jazyk je dán člověku proto, aby skrýval své myšlenky", řekl Charles Maurice de Talleyrand, ministr zahraničí Ludvíka XVI, Napoleona a Ludvíka XVIII..A lhal všem třem.

22.6.2017 v 23:16 | Karma článku: 3.81 | Přečteno: 103 | Diskuse

Jan Dvořák

Trump(ová) a Zeman - „pár snů“ , a jak jim to slušelo!

Třikrát díky Bohu, že prezident má tak zručného Ovčáčka. Nebýt exklusivní fotografie mimořádné audience u prezidenta, kterou mluvčí vlastnoručně pořídil a bleskově pustil na síť, byli bychom o moc ochuzeni.

22.6.2017 v 18:58 | Karma článku: 11.68 | Přečteno: 262 | Diskuse

Přemek Čech

O tom, že v ČSSD je asi hodně hlávek zelí..

Ještě štěstí, že na to nový lídr strany pan Zaorálek konečně poukázal.. Ale to logo opravdu za to nemůže, že tato strana spíš spustila zelnou kampaň, jako tu předvolební..

22.6.2017 v 18:05 | Karma článku: 19.89 | Přečteno: 374 | Diskuse

Jan Ziegler

Vlakem zdarma? Typický socialistický nesmysl

Sociální demokracie slibuje, že by děti a studenti do 18 let a také senioři mohli jezdit v České republice vlaky zdarma. Státní kasu by to přišlo na miliardy korun ročně navíc. To je ovšem špatně.

22.6.2017 v 17:50 | Karma článku: 14.74 | Přečteno: 465 | Diskuse
Počet článků 109 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2165

Čověk, kterému není lhostejná budoucnost jeho dětí a vnoučat. Podporovatel TOP09.

Každý má právo dělat cokoliv, co nezakazuje zákon!

Nechci se dožít doby, kdy u nás bude opět někdo persekuován kvůli víře, etniku či národnosti nebo jinému důvodu na základě principu kolektivní viny.

 

 

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.