Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Volby: Debakl, drtivé vítězství, propadák, úspěch, neúspěch.......

14. 10. 2016 14:05:56
V souvislosti s krajskými volbami padají různá slova. Např. debakl, drtivé vítězství, propadák, úspěch, neúspěch........ V článku jsem zhodnotil výsledky s výhledem k parlamentním volbám příští rok.

V první části trošku faktografie:

Zisky nejúspěšnějších stran v grafické podobě ukazuje následující graf:

Jsou to zároveň strany, které v krajských volbách kandidovaly samostatně.

Další strany pak kandidovaly někde samostatně a někde v koalicích. Zejména jejich procentualní zisk se tak dá objektivizovat jen stěží, proto uvádím odhadovaný procentualní zisk po součtu různých koalic, na kterých se podíleli.

Parlamentní strany:

STAN 38 mandátů a jejich procentualní zisk se dá odhadovat řádově kolem 8 %.

TOP09 19 mandátů odhadem kolem 4,5-5% hlasů

SPD 18 mandátů odhadem kolem 4-5% hlasů

Úsvit 0 mandátů méně než 1% hlasů

Některé mimoparlamentní strany (u všech se dá odhad procent hlasů počítat v oblasti 1-2%).

SPO 16 mandátů, Piráti 5 mandátů, Zelení 5 mandátů, Svobodní 2 mandáty

Volby z hlediska zisku či ztrát mandátů proti minulým volbám v roce 2012.

mandáty2016mandáty 2012změna rozdíl v %
ANO 20111760+176x
ČSSD125205-80-39%
KSČM86182-96-53%
ODS76102-26-25%
KDU-ČSL616100
STAN3825+13+52%
TOP09191900
SPD180+18x
Úsvit000x

Kdo by chtěl výsledky znát podrobněji:

http://volby.cz/pls/kz2016/kz?xjazyk=CZ&xdatum=20161007

http://volby.idnes.cz/kraje-2016.aspx

Hodnocení výsledků jednotlivých stran.

ANO 2011

Podle očekávání vítěz voleb jak v počtu mandátů tak procentualním ziskem. Změnu proti minulým volbám nelze posuzovat-nekandidovali.

Volby pro hnutí ANO skončilo jednoznačně úspěchem, ale jen stěží lze jejich výsledek označit za nějaké drtivé vítězství jak se někdy prezentuje.

Vyhráli sice v 9 krajích, ale nedá se předpokládat, že všude budou v krajské radě nebo dokonce mít hejtmana. Na mnoha místech se objevila nechuť ke spolupráci s hnutím a ačkoliv vyhráli ostatní strany je obešly při sestavování koalic. Předseda hnutí Andrej Babiš i prezident Miloš Zeman to označují jako zradu na voličích, ale např. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek to považuje za legitimní a jako jeden z důvodů vidí způsob rétoriky právě Andreje Babiše, který ostatní neustále uráží.(zde)

S výsledkem 21 % by každá jiná strana byla spokojena, ale pro ambiciozní ANO to nepochybně není to co si přáli a co očekávali. Zejména v kontextu volební účasti kolem 34%. Znamená to, že ANO přesvědčilo jen 533 061 voličů tj. cca 7,3 % voličů aby šli k volbám a dali jim svůj hlas. Pro ilustraci v roce 2012 volilo vítěze ČSSD 621 961 lidí a předtím v roce 2008 opět ČSSD 1 044 719. Letošní rok dostal vítěz dokonce úplně nejméně hlasů od prvních krajských voleb v roce 2000 (zde). I v tomto kontextu je jasné, že nelze mluvit o nějakém drtivém vítězství.

ČSSD

Opět dle očekávání na druhém místě voleb ČSSD. Jen něco málo přes 15 % hlasů a pokles počtu mandátů téměř o 40 % nepochybně lze u této strany považovat za neúspěch, ale rozhodně se nedá mluvit o debaklu. Zvláště když se ukazuje, že ČSSD může být velmi úspěšná při vyjednávání krajských koalic.

Hodně lidí připisuje neúspěch celostátnímu vedení v čele se Sobotkou. Pokud se ale podíváme blíže na jejich výsledky v jednotlivých krajích tak se ukazuje, že důvod bude spíše v těch regionech a v jednotlivých krajských leaderech. V roce 2012 měla ČSSD např. cca stejný výsledek přes 27% jak v Jihočeském tak v Jihomoravském kraji, ale v roce 2016 v Jihočeském 22,5% a v Jihomoravském jen 15,5%. Vliv také může mít i fakt, že jsou v vedení krajů již 8 let, to je dlouhá doba po které běžně dochází ke změně.

Svůj vliv na výsledek také může mít "kostlivec ve skříni" v podobě dluhu vůči panu Altnerovi, který je aktualně vyčíslen nad 300 000 000. Pokud ho opravdu bude ČSSD muset zaplatit může to být výrazný problém jak pro financování tak pro důvěryhodnost strany.

KSČM

Z druhého místa klesla na třetí příčku. Strana v minulosti známá disciplinovastí svých voličů ( které vždy hrála do not nižší volební účast ) získala 10,55% a přišla tak o více než 50% svých mandátů. V roce 2012 ji volilo 538 953 lidí (více než letos ANO) a letos jen 267 047. Tento výsledek je pro stranu s největší členskou základnou nepochybně značný neúspěch a je jednou ze stran u kterých se opravdu dá mluvit o debaklu. Ne snad v celkových počtech, ale především v kontextu toho o kolik ve volbách tato strana přišla mandátů.

Zvláštní náhoda pak způsobila, že KSČM a ČSSD přišly dohromady o přesně ten počet mandátů, který získalo ANO 2011. Konkrétně o 176 mandátů.

Nebo, že by to náhoda nebyla?

ODS

U ODS došlo k poklesu voličské přízně a získala o čtvrtinu méně mandátů než v roce 2012. Celkem ODS získala 9,47% tj 239 836 hlasů. Pro kdysi dominantní stranu politické scény je to sice výrazný sešup politických preferencí proti svým maximům, ale přeci jen ještě solidní výsledek. Očekávalo se, že mohou dopadnout ještě hůře. Sama strana je se svým výsledkem velmi spokojena (alespoň navenek) a prohlašuje se za hegemona na pravici. Vzhledem k tomu k jakému u ODS došlo rozkladu a v jakém stavu byly její finance se dá říci, že letošní výsledek je pro ni mírným, ale úspěchem. U ODS je pro další volby, ty parlamentní, otázkou i to jak s ní zamává jjejich finanční situace a nakolik výsledek krajských voleb jde za značkou ODS a na kolik za konkrétními lidmi v regionech, ve kterých si za dobu svého trvání nabudovali celkem silnou pozici.

KDU-ČSL

Tato strana drží své pozice, tváří se s výsledkem spokojeně, ale ve skrytu duše zřejmě čekali více. Varováním pro stranu může být to, že sice má cca stejný volební výsledek jako v roce 2012, ale ten je dán především Moravskými regiony, ve kterých měli dokonce o něco málo více voličů v absolutních číslech než v minulých krajských volbách a naopak v Českých krajích jejich podpora klesá. Přes úspěch v podobě vítězství ve Zlínském kraji vidím jejich výsledek neutrálně, možná spíše jako mírný neúspěch vzhledem k propadům v České části republiky.

Výborný výsledek Jiřího Čunka ve Zlínském kraji pak paradoxně může pro stranu být problém v parlamentních volbách. S výsledkem jakého dosáhl je poměrně jasné, že ambiciozní Čunek bude chtít mít ve straně větší vliv a jakkoliv je na Zlínsku oblíben tak mimo svůj region je považován minimálně za kontroverzní osobnost a je mnohem méně ochotný k ústupkům než současné vedení KDU-ČSL. Má tzv. "tvdší lokty" což může být (spolu s osobní animozitou vůči některým politikům) pro stranu výhodou, ale i nevýhodou pro různé předvolební i povolební vyjednávání.

STAN

Pro tuto stranu dopadly volby jednoznačně úspěchem. Ze stran co kandidovaly již ve volbách 2012 jako jedni z mála výrazně vylepšili svou pozici. Ještě výraznější je to pokud k nim připočteme i výsledky z Libereckého kraje kde Starostové pro Liberecký kraj, kteří jsou minimálně částečně personálně propojeni se STAN, vyhráli a získali 18 mandátů proti 13 ve volbách v roce 2012.

Otázkou u STAN je jestli jejich velmi dobrý výsledek v regionech kde těží z kvalitní práce svých lidí je přetavitelný v úspěch v celostátních volbách. Problémem u nich může být nejen jejich určitá ideová neukotvenost, ale především jejich celostátní zázemí a taky finance, které jsou u celostátních kampaní rovněž velmi podstatné. Osobně si myslím, že pro parlamentní volby budou hledat nějakého partnera (vycházím z různých reakcí jejich představitelů). Je možné (a osobně bych to přivítal), že nadále bude pokračovat spolupráce s TOP09, ale pak nepochybně budou chtít vyšší podíl na kandidátkách a větší slovo než dosud měli.

TOP09

Dopadli trošku podobně jako lidovci. Získali stejný počet mandátů jako v minulých krajských volbách. Podobně jako lidovci nepochybně čekalí trochu více. Rozhodně ale nejde o nějaký debakl, nebo propadák jak jsme se mohli dočíst a doslechniout v médiích. Pro stranu, která se tradičně (i když chybně) zaměřovala především na celostátní témata, v regionech spoléhala na koaličního partnera (který v regionech výrazně posílil) a pro stranu, která má největší podporu v Praze kde se nehlasovalo je udržení pozic spíše pozitivní zprávou, i když o úspěchu mluvit nelze.

Potvrdilo se, že sázka na STAN v regionech byla z dlouhodobého hlediska chybou. Strana prostě regionální strukturu potřebuje jak z hlediska svého PR v regionech tak jako "líheň" pro nové lidi na centrální úroveň. Chybou nepochybně byl i přílišný důraz v krajské kampani na celostátní témata. Pan Kalousek správně řekl, že mladí příznivci TOP09 k volbám nepřišli a že to je chyba TOP09. Nedokázali je k volbám přivést. Vysoká podpora na internetu hlasy ve volbách nezajistí, je potřeba přesvědčit voliče aby svůj hlas vhodli do hlasovací urny, like na internetu nestačí.

Důvodem je dle mého názoru to, že nebyl kladen důraz na krajské témata, ale například boj proti EET, který může být argumentem pro parlamentní volby, ale s kraji přímo nesouvisí. Chybou byla i nízká aktivita v kampani v regionech. Například v mém okolí jsem žádnou akci TOP09 ani nezaznamenal. TOP09 si prostě pro hlasy voličů fyzicky nepřišla a dostatečně důrazně si o ně neřekla a stejně tak reagovali potencialní voliči-nepřišli k volbám.

Jednoznačným pozitivem pro TOP09 je že i tyto volby potvrdily, že její podpora je pořád dostatečná pro úspěch v parlamentních volbách. Po započtení Prahy je zřejmé, že i bez koaličního partnera je pořád realný výsledek nejméně kolem 6-7%-tedy dost na to dostat se do poslanecké sněmovny. Osobně vidím realný i dvouciferný výsledek obdobně jako ve volbách v roce 2013. I tehdy byly parlamentní volby rok po krajských a i tehdy získala TOP09 tolik mandátů co letos. Jen je potřeba vést kampaň více za něco než proti něčemu. Negativní kampaň sice velmi dobře funguje (jak vidíme poslední 3 roky), ale jen pokud ji provádí populisté, kteří cílí na jinou skupinu lidí než TOP09.

SPD

U této strany, která kandidovala většinou s SPO nelze mluvit jinak než o jednoznačném úspěchu. Ať se to někomu líbí nebo ne tak Tomio Okamura umí své příznivce přesvědčit aby k volbám přišli bez ohledu na to s kým spolupracuje. Jestli to bude stačit na příští parlamentní volby kde zřejmě bude vyšší volební účast, lze jen stěží odhadovat, ale Okamura volby prostě umí.

Úsvit

Jednoznačný propadák voleb. Parlamentní strana, která získala méně než 1 % hlasů bez jediného mandátu je prostě totální fiasko. Jen se potvrzuje, že voliči volili do parlamentu Okamuru, ne Úsvit.

Svobodní, zelení, piráti

Tyto 3 strany, které mají ambice dostat se do parlamentu jen potvrdily, že jejich podpora je pořád poměrně nízká a samostatně se do parlamentu v dohledné době dostanou jen stěží. I u nich platí podobně jako u TOP09, že aktivita a podpora na internetu je důležitá, ale bez toho aby za voliči fyzicky přišli voliči fyzicky nepříjdou za nimi k volbám.

Celkové zhodnocení

Favorit pro příští parlamentní volby je celkem jasný. Je jím Hnutí ANO 2011 v čele s Andrejem Babišem, které vyhrálo i letošní parlamentní volby. Jak, ale ukazují letošní volby získat nejvíce hlasů neznamená automaticky být ve vítězné koalici. Babišovi a jeho hnutí mohou "zlomit vaz" jak Čapí hnízdo, tak možné problémy EET a tradiční problémy na ministerstvu dopravy.

Velký problém mohou mít komunisté, kterým očividně odsává voliče ANO a podobně i ČSSD, která může navíc mít i značné finanční problémy s financováním kampaně. Příklon ANO k levicovému spektru mu na jednu stranu přivádí levicové voliče, ale zároveń to může být výhodou pro ODS a TOP09, kterým se mohou začít vracet voliči, kteří odešli k ANO. Být atraktivní pro všechny totiž není možné.

Celkově letošní krajské volby ukazují, že příští parlament může mít podobné složení jako ten současný, jen s přehozením pořadí ČSSD a ANO a možná s účastí samostatného STAN Nějaká velká změna v počtu politických stran a v rozložení sil se nedá aktualně předpokládat. Je ale otázkou, jestli je realná stejná vládní koalice jako je ta současná. Těžko říci jestli by ČSSD znovu šla do holportu se stranou, která jim očividně odlákává voliče-to by mohla být politická sebevražda. A není moc realné, že by někdo šel do koalice ANO s komunisty. Může se tak stát, že dojde k velké koalici stran bez KSČM, ANO a SPD, nebo naopak ke koalici těchto 3 stran proti ostatním. Jak to ale bude se ukáže až příští rok. Osobně doufám, že se podaří zachovat demokracie a komunisti ani jejich "soft verze" ANO ve vládě nebudou.

Děkuji za pozornost a přeji hezký den.

Autor: Radek Polický | pátek 14.10.2016 14:05 | karma článku: 17.48 | přečteno: 729x

Další články blogera

Radek Polický

Volit piráty? Ne, to opravdu ne.

Za Černého koně letošních voleb jsou často považováni Piráti (Česká pirátská strana). Sami sebe rádi označují za nejdemokratičtější stranu díky své transparentnosti a celostátnímu fóru jako nejvyššímu orgánu strany.

19.10.2017 v 12:55 | Karma článku: 25.58 | Přečteno: 4954 | Diskuse

Radek Polický

Opravdu chcete volit Andreje Babiše?

Je krátce před volbami a mě to nedá. Chtěl bych se zeptat voličů Andrej Babiše respektive voličů hnutí ANO: Opravdu jim dáte svůj hlas? Opravdu vám nevadí,že...?

18.10.2017 v 8:41 | Karma článku: 35.33 | Přečteno: 4424 | Diskuse

Radek Polický

Spasí nás strana jednoho tématu?

Představme si fiktivní politickou stranu, která svůj politický program postaví na záchraně společnosti před nějakým nebezpečím. Třeba před konzumací alkoholu. Jak by mohl vypadat fiktivní rozhovor s předsedou takové strany.

8.10.2017 v 18:09 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 486 | Diskuse

Radek Polický

Morálka nebo šílenství?

Po útocích radikálů v Barceloně se opět ukazuje jak diametrální rozdíl je v chápání morálky v opravdu západních zemích v porovnání s ČR. Viditelné to je nejen u vrcholových politiků, ale i mezi běžnými lidmi.

27.8.2017 v 15:50 | Karma článku: 31.99 | Přečteno: 6289 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Vítězslav Stanovský

GDPR - miniseriál - díl 2. - V čem je to jiné?

Dnes si řekneme základní rozdíly mezi GDPR a stávajícím zákonem o ochraně osobních údajů. Je jich více, ale ty nejvýznamnější se týkají práv občanů ke správcům osobních údajů. A v neposlední řadě ve výši sankcí...

23.11.2017 v 15:05 | Karma článku: 8.12 | Přečteno: 290 | Diskuse

Ivo Hnilica

Volební debakl pravicových stran - hnutí ANO 2011 prostě musí!

Tak vlastně o čem se s nim chcete bavit. A najednou se objeví miliardář a zajímá se o běžné tedy nebohaté členy naší společnosti a sděluje lidem, budu pracovat pro vás! To sdělení mnoho lidí chápe velmi pozitivně což se také odra

23.11.2017 v 14:13 | Karma článku: 27.99 | Přečteno: 760 | Diskuse

Jan Ziegler

Do Evropského parlamentu už teroristé nesmí

Je to reakce na důrazný protest skupiny europoslanců, kteří nesouhlasili s vystoupením palestinské teroristky Leily Chálidové v této instituci. Ta navíc nehorázně urazila židovské oběti nacismu!

23.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 22.10 | Přečteno: 432 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Demokracii představuje „funkční systém“ a ne „samozvaní frustrovaní rádoby demokraté“

Nezamlžujme a neohýbejme si naši demokracii věčně zavádějícími diskusemi o ničem někam, něco jako např. o Yettim nebo co by kdyby přiletělo UFO a co s koncem světa.

23.11.2017 v 13:24 | Karma článku: 24.14 | Přečteno: 594 | Diskuse

Jan Bartoň

Zeman nikdy žádné zábrany neměl

Karel Schwarzenberg si postěžoval, že Miloš Zeman díky návykovým látkám ztratil zábrany. Je otázkou, zda je toto tvrzení pravdivé. Zeman podle mne žádnými přehnanými zábranami netrpěl nikdy.

23.11.2017 v 13:16 | Karma článku: 21.81 | Přečteno: 453 | Diskuse
Počet článků 113 Celková karma 23.75 Průměrná čtenost 2253

Čověk, kterému není lhostejná budoucnost jeho dětí a vnoučat. Podporovatel TOP09.

Každý má právo dělat cokoliv, co nezakazuje zákon!

Nechci se dožít doby, kdy u nás bude opět někdo persekuován kvůli víře, etniku či národnosti nebo jinému důvodu na základě principu kolektivní viny.

 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.