Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Glosa: Tak mají se u nás muslimové integrovat nebo ne?

2. 11. 2016 10:33:00
Dnes má soud projednat žalobu muslimky (bývalé studentky střední zdravotní školy), která žaluje školu, že jí nepovolila nosit hidžáb. Případ vzbudil mnoho kontroverzí.

Krátce shrnutí případu.

Na střední zdravotnické škole v roce 2013 začly studovat 2 studentky, které chtěly nosit během výuky hidžáb. Toto škola neumožňovala. Jedna studentka ukončila studium hned po nástupu. Druhá skončila počátkem listopadu a odůvodnila to náboženskou diskriminací.

http://praha.idnes.cz/reditelka-kohoutova-se-brani-tvrzeni-o-vylouceni-muslimek-kvuli-hidzabu-1qt-/praha-zpravy.aspx?c=A131113_170324_praha-zpravy_cen

Jedna ze studentek podala kvůli diskriminaci na školu žalobu. Studentek se zastala i ombudsmanka Anna Šabatová, která žádala školu o omluvu. Naopak zástupce ombudsmana Stanislav Křeček je na straně školy. Škola trvá na tom, že nepochybila.

http://zpravy.idnes.cz/hidzab-stredni-zdravotnicka-skola-praha-zaloba-studentka-muslimka-1dx-/domaci.aspx?c=A160326_134002_domaci_fer

http://praha.idnes.cz/reditelka-skoly-chce-od-ombudsmanky-omluvu-fkr-/praha-zpravy.aspx?c=A140924_2102012_praha-zpravy_bur

Diskuze k ujasnění pravidel pak probíhaly i na pražském magistrátu, pod který škola spadá, a ani ten nezaujal jasné stanovisko.

http://praha.idnes.cz/vybor-pro-vzdelavani-projednal-hidzab-ve-skole-flv-/praha-zpravy.aspx?c=A160415_2239515_praha-zpravy_nub

Je zcela evidentní, že na tom kde je pravda, zda šlo konkrétně v této kauze o diskriminaci nebo nikoliv se studentka se žalovanou školou neshodnou.

V obecném principu zda mohou být šátky plošně zakázány školním řádem se neshodne nejen ombudsmanka se svým zástupcem, ale ani politici mezi sebou a jasný názor není ani mezi právníky.V názoru na situaci se neshodne ani veřejnost.

Pokud se někdo domnívá, že je někým jiným jakkoliv poškozen má právo žádat o nápravu. Pokud se na nápravě nedohodnou zúčastněné strany je běžným postupem dát žalobu k soudu, který pak spor rozhodne.

V demokratické společnosti má každý právo na svůj názor.

Tím, že dala muslimka spor k soudu postupuje tak jak se v demokracii běžné. Nechává spor rozhodout soudem. A je jedno, že v jejím případě jde o šátek, jindy o neoprávněný vyhazov z práce nebo jde třeba o větev nad sousedovou zahradou.

Právě žalobou k soudu se naznačuje, že se do naší společnosti integrovala. V zemi odkud pocházela (Somálsko) by zřejmě žalobu na diskriminaci ani jedna podat nemohla.

Zvykem u nás je zvykem (nebo alespoň do nedávna bylo) soudní rozhodnutí pokud je pravomocné a vykonatelné respektovat. Předpokládám, že tomu bude tak i tentokrát a zůčastněné strany budou rozhodnutí (pravomocné) respektovat. V demokracii je totiž soud tím nejvyšším arbitrem.

Nejvyšší míru integrace pak prokáže pokud bude respektovat soudní pravomocné rozhodnutí ať už bude jakékoliv. Ten respekt k rozhodnutí, by ale měl následovat nejen u všech zúčastněných, ale i u široké veřejnosti. I když po posledních kauzách (dluh ČSSD, Peroutka) se ukazuje, že ani respekt k pravomocnému soudnímu rozhodnutí není u nás zvykem u všech.


Diskuze pak může být o tom zda třeba zákony měnit nebo zpřesnit. Zda šátky ve školách zakázat nebo mít možnost zakázat...(osobně jsem proti zákazu šátků, které nezakrývají obličej). To, ale nic nemění na tom, že tento případ musí být posuzován dle zákonů platných v roce 2013.

Každý zastánce demokracie by za tento proces měl být rád. Může to být precedens pro další případy, který může jak zpřesnit výklad stávajících zákonů nebo sloužit jako podklad pro změnu zákonů tak aby v budoucnu byl jejich výklad jasnější.

Děkuji za pozornost a přeji hezký den.

PS. Původně jsem chybně uvedl, že žalující dívka měla původ v Afghanistánu. Děkuji za upozornění panu Patákovi.

Autor: Radek Polický | středa 2.11.2016 10:33 | karma článku: 19.54 | přečteno: 1831x

Další články blogera

Radek Polický

Volit piráty? Ne, to opravdu ne.

Za Černého koně letošních voleb jsou často považováni Piráti (Česká pirátská strana). Sami sebe rádi označují za nejdemokratičtější stranu díky své transparentnosti a celostátnímu fóru jako nejvyššímu orgánu strany.

19.10.2017 v 12:55 | Karma článku: 25.58 | Přečteno: 4954 | Diskuse

Radek Polický

Opravdu chcete volit Andreje Babiše?

Je krátce před volbami a mě to nedá. Chtěl bych se zeptat voličů Andrej Babiše respektive voličů hnutí ANO: Opravdu jim dáte svůj hlas? Opravdu vám nevadí,že...?

18.10.2017 v 8:41 | Karma článku: 35.33 | Přečteno: 4424 | Diskuse

Radek Polický

Spasí nás strana jednoho tématu?

Představme si fiktivní politickou stranu, která svůj politický program postaví na záchraně společnosti před nějakým nebezpečím. Třeba před konzumací alkoholu. Jak by mohl vypadat fiktivní rozhovor s předsedou takové strany.

8.10.2017 v 18:09 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 486 | Diskuse

Radek Polický

Morálka nebo šílenství?

Po útocích radikálů v Barceloně se opět ukazuje jak diametrální rozdíl je v chápání morálky v opravdu západních zemích v porovnání s ČR. Viditelné to je nejen u vrcholových politiků, ale i mezi běžnými lidmi.

27.8.2017 v 15:50 | Karma článku: 31.99 | Přečteno: 6289 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alexandra Potůčková

Mladý a dynamický kolektiv. Klišé nebo záminka?

Nadpis sice vypadá jako jedna z otázek IQ testu, ale je to jen smutné konstatování skutečnosti. Skutečnosti, že věk je důležitý nejen u láhve vína, ale i u uchazeče o zaměstnání.

23.11.2017 v 17:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Petr Binder

Soumrak mediálních poradců

Po mnoha letech jsem se rozhodl pro mediální kampaň. Konečně mám komerční produkt. Vložil jsem se do rukou mediálního poradce a očekával jeho profesionální rady. Jak jsem byl naivní.

23.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 10.82 | Přečteno: 408 | Diskuse

Jiří Turner

Islám, politická korektnost a odvaha říkat pravdu

Aktuálně jsou nejhoršími nálepkami pro vyjádření publicistů příklon k multikulturalismu a k politické korektnosti,neboť dnešním trendem, který konzumenti žádají, je „hledání pravdy“, pokud se ta týká toho, co za pravdu považujeme.

23.11.2017 v 10:25 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 724 | Diskuse

Jakub Kouřil

Anatomie Slasti

Vesmír je zrcadlem lidské touhy po nekonečné slasti a blaženosti. Říká se, že nejvyšší rozkoše lze dosáhnout ne skrze tělo, nebo mysl, ale čistě jen skrze své Já.

23.11.2017 v 10:00 | Karma článku: 4.59 | Přečteno: 100 | Diskuse

Jiří Zapletal

Máš problém? Dotace to vyřeší

Trápí vás znečištěné ovzduší? Obáváte se imigrantů? Nemáte práci? Dostáváte vysoké účty za elektřinu? Není problém. Existuje všemocný lék. Jmenuje se dotace.

23.11.2017 v 7:22 | Karma článku: 16.00 | Přečteno: 340 | Diskuse
Počet článků 113 Celková karma 23.75 Průměrná čtenost 2253

Čověk, kterému není lhostejná budoucnost jeho dětí a vnoučat. Podporovatel TOP09.

Každý má právo dělat cokoliv, co nezakazuje zákon!

Nechci se dožít doby, kdy u nás bude opět někdo persekuován kvůli víře, etniku či národnosti nebo jinému důvodu na základě principu kolektivní viny.

 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.