Rakousko. Tady je svět ještě v pořádku!

Prezidentské Rakouské volby nebyly důležité jen pro Rakousko, ale pro celou EU a tím i pro celý svět. V neděli v Rakousku zvítězil nejen Van Der Bellen, ale především zvítězila slušnost, humanita a zdravý rozum.

V poslední době dochází k hodně diskuzím o smyslu a směřování EU. V různých zemích sílí nacionalistické tendence a posilují strany, které chtějí EU rozpustit či omezit.

Na situaci mělo (dle mého názoru) vliv více skutečností. Základní problém vidím v ekonomické krizi, která nabourala představu některých lidí, že EU je všemocná a díky ní bude neustálý ekonomický progres. Tato ekonomická krize lidi znejistěla a přiměla je více se zabývat budoucností. V současnosti je pak jedním z objektivních důvodů uprchlická vlna, která u mnoha lidí strach z budoucnosti posiluje.

V době krizí pak vždy posilují různé alternetivy a radikální řešení. Ale přesto pokud byly problémy v minulosti tak to snad nikdy v EU neznamenalo takový nárůst radikalismu a nacionalismu jako tomu vidíme dnes. Přitom i dříve byly ekonomické problémy, i dříve byly různé migrační vlny. V minulosti ač nebylo v EU či EHS vše idylické se problémy řešily ještě větším semknutím a nakonec společným řešením problémů.

Teď je to složitější tím, že zemí je více s větší ekonomickou a politickou diverzitou. K šíření nacionalistických a radikálních myšlenek pak přispívá i dostupnost internetu. který se často stává jakousi černou kronikou, kde se s velkou pompou šíří jen vybrané negativa. Někdy pravdivé, ale zhusta zcela překroucené či naprosto vymyšlené.

Osobně mám dojem, že k hlavnímu nárůstu nacionalismu došlo v EU po situaci na Ukrajině a po zavedení sankcí vůči Rusku. Ty sankce sice zaručeně nefungují, ale počet a aktivita různých "nezávislých" webů typu Aeronet radikálně narostla. Stejně tak roste počet nezávislých poradců (jako třeba pan  Nejedlý u prezidenta). Od různých expertů se dozvídáme jak sankce málem "drtí" naše hospodářství, které ve skutečnosti aktualně poměrně silně roste.... Člověk aby se pomalu bál věřit panu Putinovi když tvrdí, že nějací ti Rusové přeci jen na Ukrajině byli (zde). Co když je to hoax, náš prezident přeci věří Lavrovovi a tvrdí něco jiného. Někdo by si dokonce mohl myslet, že Rusko se snaží svou aktivitou v Syrii odvést pozornost EU od Ukrajiny a Ruska, ale to je jistě jen shoda okolností. Putinovi přeci jde jen o osvobození Syrského lidu a o nic víc.

 

Vraťme se  ale k Rakousku.

V Rakousku byly karty jasně rozdány. V prvním kole propadli kandidáti současných vládnoucích stran a do druhého kola postoupil vítěz prvního kola  Norbert Hofer a druhý v pořadí Alexander Van der Bellen. (zde) Ve druhém kole nejdříve v květnu těsně  zvítězil Van der Bellen o 31 000 hlasů (zde). Tuto volbu, ale následně zrušil soud kvůli nesprávnému postupu při sčítání hlasů. Soud sice nenašel důkazy pro manipulaci, ale nemohl ji ani vyloučit proto nechal volbu zopakovat. (zde) Další pokus měl být v říjnu, ale neproběhl kvůli vadným obálkám pro korespondenční hlasování. (zde) Nakonec se tedy hlasovalo 4 prosince kdy podle všeho (konečné výsledky dosud nejsou) vyhrál opět Alexander Van der Bellen. Tentokrát zřejmě s větším náskokem (zde)

 

Proč jsou Rakouské volby tak důležité?

V Rakousku proti sobě stáli nejen 2 kandidáti, ale především 2 zcela odlišné přístupy k budoucnosti.

Na jedné straně  Norbert Hofer z FPÖ označovaný často za nacionalistu a populistu. Každopádně je to člověk, který je pro omezení až zastavení migrace a pomoci uprchlíkům, je pro výrazné omezení pravomocí EU a přesun pravomocí zpět na národní úroveň. Benešovy dekrety považuje za bezpráví a "cítí porozumění" pro spolky jako je např. Pegida. Je pro zrušení sankcí vůči Rusku se kterým sympatizuje. (zde)

Na druhé straně stál Alexander Van der Bellen, vysokoškolský pedagog, který je sám potomek migrantů, je výrazně pro posilování integrace v rámci EU a je výrazně pro pomoc uprchlíkům- současnou vládu kritizoval za příliš tvrdý postoj vůči nim. Podporuje postup kancléřky Merkelové. (zde)

V Rakousku tak do jisté mír probíhalo Rakouské "referendum" o tom zda uprchlíkům pomáhat a jak pokračovat s EU. Rakousko je země na kterou uprchlická vlna dopadla velmi výrazně, značná část uprchlíků právě přes Rakousko přecházela a desítky tisíc jich v něm ročně zůstává. Přesto Rakušané  dali najevo, že ani nadále nechtějí pomoc odmítat.

Pro mnoho lidí, kteří u nás tvrdí jak toho všichni mají na západě dost, jak jsou zmanipulované průzkumy (např. ten, že pani Merkelovou chce za kancléřku55% Němců) je to něco jako "rána na solar". Rakušané totiž jasně dali najevo, že i když podpora nacionalistických stran narostla tak většinově jsou pořád pro spolupráci v rámci EU a podporují pomoc uprchlíkům. Volby v Rakousku pak potvrdily, že nespokojenost s vládnoucími stranami (nepostoupil žádný kandidát vládní strany) neznamená automaticky, že jsou lidé proti uprchlíkům nebo proti EU jak se u nás mnozí snaží tvrdit.

Osobně děkuji Rakouským voličům, kteří opět potvrdili heslo Václava Havla:

Pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí.

 

Děkuji za pozornost a přeji hezký den.

Autor: Radek Polický | pondělí 5.12.2016 10:35 | karma článku: 23,68 | přečteno: 1545x
  • Další články autora

Radek Polický

Změna politické kultury.

27.12.2021 v 20:08 | Karma: 27,70

Radek Polický

Glosa: Je Fiala nudný patron?

8.10.2021 v 14:22 | Karma: 18,67

Radek Polický

Chaos, chaos a zase chaos

10.4.2020 v 9:57 | Karma: 19,74