Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak moc to Andrej Babiš "podělal"?

9. 05. 2017 8:15:30
V posledních několika dnech se objevilo několik nahrávek rozhovorů s Andreje Babišem. Ten označuje nahrávky za řízenou provokaci a komplot proti jeho osobě, ale přiznal, že to "podělal".

Nahrávky dosud byly zveřejněny 3. Na první se Andrej Babiš vulgárně vyjadřoval o členech vlády. Na druhé se měl domlouvat s novinářem Markem Přibilem na postupu zveřejňování kompromitujících zpráv o jeho politických konkurentech. Ve třetí se řeší informace z živého policejního spisu.

Podobné nahrávky jsou nepochybně celkem velké svinstvo, ale když Andrej Babiš kritizuje jejich zveřejnění měl by si především zamést před "vlastním prahem". O nic menší svinstvo nebylo ani když jeho zaměstnanci zveřejňovali informace o odposleších Petra Nečase. Ty sice byly pořízeny legálně, ale jejich únik a zveřejnění nejspíš nebyly legalní a zcela jistě nebyly etické. Zejména když byly zveřejňovány části osobních rozhovorů nesouvisejících přímo s politikou a navíc v době kdy již dávno Petr Nečas v politice nebyl. (např. zde, zde, ) a lze tak jen stěží připustit, že jejich zveřejnění bylo ve veřejném zájmu. Stejně tak svinstvem byly ukradené emaily premiera Sobotky, o kterých rovněž Babišovi zaměstnanci informovali (zde).

Nahrávky evidentně byly pořízeny bez vědomí Babiše. Byly sestříhané a nelze tak zcela objektivně posoudit co se skutečně odehrálo. Dá se dokonce věřit tomu, že se někdo snaží Babiše zdiskreditovat a je dokonce možné, že sám Babiš podobné praktiky nepoužívá (i když se obecně předpokládá, že si o svých oponentech vede "složky").

Andrej Babiše obsah nahrávek nijak neobjasnil. Místo aby se věnoval podstatě nahrávek odvádí pozornost poukazováním na "problémy" jiných politiků. Např. na kauzu dotací do sportu a zatýkání lidí spojených s ČSSD.

Andrej Babiš dokonce přiznal, že to podělal:

„Konečně jsem si ty nahrávky poslechl, a i když jsem přesvědčený, že jsem nikoho neúkoloval, přiznávám, neměl jsem se s tím novinářem vůbec scházet. Byla to předem zorganizovaná provokace. Podělal jsem to,“ uvedl s tím, že teď na něj mají jiní politici „nabito“. (zde)

Je docela dobře možné, že "chudák" Babiš jen naletěl provokatérovi z jeho vlastních novin a že to vyznění, že byl aktivním účastníkem jsou dány jen umným střihem (nejsem o tom přesvědčen, ale možné to je). Určitě je zcela v pořádku, že bylo dáno trestní oznámení (zde). Je v pořádku, že situace kdy byl odposloucháván a zřejmě nelegálně nahráván místopředseda vlády a ministr financí bude prošetřena patřičnými orgány.

Pominu urážky ostatních politiků.Ostatně kdo je v soukromí občas neoznačí nějakým "hezkým" výrazem?

Zarážející jsou dle mého mínění především dvě věci.

1/ Andrej Babiš se prezentuje jako úspěšný podnikatel, který noviny koupil jen jako investici s tím, že nebude obsah novin ovlivňovat. O nabídky od Marka Přibila na koordinaci zveřejňování informací o politických konkurentech prý nestál a "kopal je od sebe". Divné je to, že Andrej neinformoval nikoho z přibilových nadřízených a šéfredaktor Jaroslav Plesl o ničem nevěděl.

Dá se věřit tomu, že úspěšnému podnikateli by bylo jedno jak pracují jeho zaměstnanci a po takovém setkání (pokud by o nabízené služby nestál) by okamžitě neinformoval šéfedaktora svých novin?

2/ Ze třetí nahrávky je patrné, že Marek Přibil řešil s Andrejem Babišem informace z "živého" policejního spisu.

„Už jsem sehnal výslechy jednotlivých lidí,“ hlásí Přibil. (zde)

Andrej Babiš se hájí tím, že mu ty materiály Přibil vnucoval. Je to možné, ale normální postup by byl o neveřejných materiálech vůbec nediskutovat a hlavně nahlásit únik ze spisu státním zástupcům případně GIBS.

Proč nehlásil Andrej Babiš patřičným orgánům, že někdo vynáší informace z neveřejných policejních spisů?

Ano je možné, že nahrávky jsou sestříhané a mají za cíl zdiskreditovat Andreje Babiše. Je možné, že jen naletěl provokatérovi. Nicméně to nic nemění na tom, že jeho diskreditace nahrávkami by nebyla možná bez jeho pochybení. Andrej Babiš v kauze odposlechů (minimálně morálně) selhal hned třikrát.

  1. Neměl se s novinářem setkat a když už se setkal a novinář se choval neprofesionálně měl to řešit s jeho nadřízeným.
  2. Když zjistil, že novinář má informace z živého spisu měl to oznámit patřičným orgánům.
  3. Místo aby se k problému postavil jako chlap tak se vymlouvá jako malé dítě.

I když pominu obsah nahrávek tak v politicky vyspělých zemích odstupují ministři (a odchází z politiky) za mnohem menší poklesky než to co v kauze nahrávek předvedl Andrej Babiš. Zvykem tomu tak donedávna bylo i u nás. Možná ty odchody z politiky nebyly tak zcela dobrovolné, ale spíš vynucené tlakem spolustraníků a voličů, ale ti co pochybili tak odcházeli.

Po tom co Andrej Babiš "ustál" u svých spolustraníků své střety zájmů, Čapí hnízdo, korunové dluhopisy.....si nemyslím, že Babiš v politice skončí dobrovolně nebo pod jejich tlakem a vrátí tak nazpět do hry politickou kulturu. ANO totiž není standardní politickým uskupením s demokratickou strukturou. ANO je nejen politicky, ale zcela i ekonomicky závislé na jediném člověkovi na Andreji Babišovi a na jeho Agrofertu (Agrofert je sice v investičním fondu, ale realně pořád v majetku Andreje Babiše). Někteří (včetně mě) dokonce vnímají ANO jako politickou divizi Agrofertu. Nejen díky vlastnictví obojího Andrejem Babišem, ale i díky rozsáhlému personálnímu propojení. Není to ale jen ANO, které je závislé na Babišovi, i Babišův politický úspěch je závislý na ANO. Bez svého hnutí nemůže získat realnou moc.

Pokud chceme, aby u nás reálně fungovala demokracie a politická kultura, je jediná cesta. Ve volbách nedávat hlas nedemokratickým uskupením. To jediné může dostat z politiky (případně do ní nepustit) lidi jako Andrej Babiš, kteří chtějí soustředit moc do jedněch rukou.

"Bez ANO bude líp"

Děkuji za pozornost a přeji hezký den.

PS. Odkaz na nahrávky jsem neuvedl záměrně. Jsou dle mého nemorální, neposlouchal jsem je a nejsem schopen ověřit jejich pravost. Nicméně se objevily a nedají se tak zcela ignorovat. Někdo jejich zveřejnění může považovat za veřejný zájem. Takže kdo chce si je jistě najde, ale já je šířit nemíním a čerpám jen z reakcí Andreje Babiše a z toho co otiskly media, které jsou fakticky jeho majetkem a zcela jistě mu nechtějí škodit. Z mého pohledu je katastrofou již jen to jak na situaci Andrej Babiš jako náš čelný politik reagoval a o tom je můj blog.

Autor: Radek Polický | úterý 9.5.2017 8:15 | karma článku: 38.07 | přečteno: 5501x

Další články blogera

Radek Polický

Volit piráty? Ne, to opravdu ne.

Za Černého koně letošních voleb jsou často považováni Piráti (Česká pirátská strana). Sami sebe rádi označují za nejdemokratičtější stranu díky své transparentnosti a celostátnímu fóru jako nejvyššímu orgánu strany.

19.10.2017 v 12:55 | Karma článku: 25.58 | Přečteno: 4954 | Diskuse

Radek Polický

Opravdu chcete volit Andreje Babiše?

Je krátce před volbami a mě to nedá. Chtěl bych se zeptat voličů Andrej Babiše respektive voličů hnutí ANO: Opravdu jim dáte svůj hlas? Opravdu vám nevadí,že...?

18.10.2017 v 8:41 | Karma článku: 35.33 | Přečteno: 4424 | Diskuse

Radek Polický

Spasí nás strana jednoho tématu?

Představme si fiktivní politickou stranu, která svůj politický program postaví na záchraně společnosti před nějakým nebezpečím. Třeba před konzumací alkoholu. Jak by mohl vypadat fiktivní rozhovor s předsedou takové strany.

8.10.2017 v 18:09 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 486 | Diskuse

Radek Polický

Morálka nebo šílenství?

Po útocích radikálů v Barceloně se opět ukazuje jak diametrální rozdíl je v chápání morálky v opravdu západních zemích v porovnání s ČR. Viditelné to je nejen u vrcholových politiků, ale i mezi běžnými lidmi.

27.8.2017 v 15:50 | Karma článku: 31.99 | Přečteno: 6289 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Dalibor Bartoš

O lidské hlouposti

Většinou se snažím psát o ekonomii, filozofii a politice a o otázkách a problémech, které nějak souvisí. Dnes jsme narazil opět po několikáté na naprosto neuvěřitelnou reklamu, že se naučíte cizí jazyk za 7 dní, pak ovšem zvýšili

23.11.2017 v 17:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Vítězslav Stanovský

GDPR - miniseriál - díl 2. - V čem je to jiné?

Dnes si řekneme základní rozdíly mezi GDPR a stávajícím zákonem o ochraně osobních údajů. Je jich více, ale ty nejvýznamnější se týkají práv občanů ke správcům osobních údajů. A v neposlední řadě ve výši sankcí...

23.11.2017 v 15:05 | Karma článku: 8.12 | Přečteno: 295 | Diskuse

Ivo Hnilica

Volební debakl pravicových stran - hnutí ANO 2011 prostě musí!

Tak vlastně o čem se s nim chcete bavit. A najednou se objeví miliardář a zajímá se o běžné tedy nebohaté členy naší společnosti a sděluje lidem, budu pracovat pro vás! To sdělení mnoho lidí chápe velmi pozitivně což se také odra

23.11.2017 v 14:13 | Karma článku: 28.30 | Přečteno: 772 | Diskuse

Jan Ziegler

Do Evropského parlamentu už teroristé nesmí

Je to reakce na důrazný protest skupiny europoslanců, kteří nesouhlasili s vystoupením palestinské teroristky Leily Chálidové v této instituci. Ta navíc nehorázně urazila židovské oběti nacismu!

23.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 22.10 | Přečteno: 440 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Demokracii představuje „funkční systém“ a ne „samozvaní frustrovaní rádoby demokraté“

Nezamlžujme a neohýbejme si naši demokracii věčně zavádějícími diskusemi o ničem někam, něco jako např. o Yettim nebo co by kdyby přiletělo UFO a co s koncem světa.

23.11.2017 v 13:24 | Karma článku: 24.28 | Přečteno: 601 | Diskuse
Počet článků 113 Celková karma 23.75 Průměrná čtenost 2253

Čověk, kterému není lhostejná budoucnost jeho dětí a vnoučat. Podporovatel TOP09.

Každý má právo dělat cokoliv, co nezakazuje zákon!

Nechci se dožít doby, kdy u nás bude opět někdo persekuován kvůli víře, etniku či národnosti nebo jinému důvodu na základě principu kolektivní viny.

 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.